Rahatsız edici kılların devamlı ve kati şekilde temizlenmesine elektroloji denir. Bu işlemde galvanik akım ve yüksek frekanslı değişken akım kullanılır.Saç kılı inceldiğinde bir epilasyon iğnesi kılın uzama yönü boyunca kıl kanalına girer .Genel folikül, alanında yağ bezinin alt kısmında uygulanan elektrik akımı kıl gelişme hücrelerini yok edecek şekilde etkili olur. Tecrübeli bir elektrolojist epidermik yara izi oluşması riskini ve sonradan ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları her zaman kontrol altında tutar. Konu hakkında yeterli bilgi donanımına sahip olmadan iş sahasına girmek yanlıştır. Başarılı bir elektroloji bir el sanatı mesleği gibi değerlendirmelidir.

 

…:::İğneli epilasyon tedavi süresi 12 veya 18 aydır:::…


Tedavi yapılacak olan bölgedeki kıllar daha önce cımbızla, ağdayla, jiletle, tüy dökücü kremlerle alınmamış veya çeşitli ilaçlarla sarartılmamışsa, natürel haldeyse, tedavi süresi çok kısalır. Epilasyon tedavisinin de özel elektrikli iğne her kılın köküne tek tek ayrı ayrı girer, kılın kökünü yakar. Daha sonra iğneyle yakılan bu kıl cımbızla alınır. Kıllar cımbızla tutulur vaziyete gelince tedavi yapılır. Çıkmamış durumdaki kıl köklerinin uzaması beklenir. Daha sonraki seansta alınır. Tedavi kıllanmanın durumuna göre belirli aralıklarla, seanslar halinde uygulanır. Yüzdeki kıllar devamlı olarak alınmış ve çok sertleşmiş ise bu kılların incelmesi ve seyrelmesi için ilk 2 ay randevu sık uygulanır. İlk ayda her hafta uygulanan epilasyon tedavisi sonraki aylar da belirli aralıklarla 10 günde bir, 15 günde bir, üç haftada bir, ayda bir yapılır. Tedavinin başlangıcında kıllanmanın durumuna göre seanslar dakika olarak veya saat olarak uzun sürer. Tedavi ilerledikçe kıllar yapı değiştirir, incelir, seyrelir, azalır ve yok olur. 
Dolayısıyla seanslardaki tedavi süreleri de azalmaya başlar. Bu da demektir ki sadece ilk 2 ay kişi maddi ve manevi olarak yıpranır, sıkılır. Vücutta kol, bacak ve kol altı çalışmalarında tedavi süresi yüzde olduğu gibi bir senedir. Randevular ayda bir verilir. Özellikle kol ve bacak çalışmaları uzun saatler boyu çalışmayı gerektirir. 
Fakat kişi tedaviye gelinmesi gerektiği sürede tedaviye gelmez, randevularını ihmal eder, randevu aralıklarını fazla tutarsa bitiş süresi de dolayısıyla uzar.
Ayrıca kişi epilasyon tedavisine başladığında hormonal bozukluğu bilimsel verilere göre devam ediyorsa, regl düzensizlikleri varsa, epilasyon tedavisine ek olarak doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlarda eklenir. Hormonal bozukluğu olan kişiler epilasyon tedavisinde 2/3 oranında fayda bulurlar. Geriye kalan 1/3 oranındaki tüylenmenin bitme süresi uzar.
Epilasyon tedavisinden sonra ciltte hafif bir kızarıklık ve ödem görülebilir. Bu kızarıklığın ve ödemin fazla olması, çalıştığımız bölgedeki kılların çok sık ve kalın olduğunu gösterir. Bu durumda endişeye kapılmamalı, şişliğin en fazla 2 gün sonra geçebileceği unutulmamalıdır.
Çalışılan bölgeye 3 gün kesinlikle su, alkol, kolonya değmemelidir. Aksi takdirde enfekte olma ihtimali vardır. Epilasyon tedavisine başladıktan sonra kıllar kesinlikle cımbız, ağda veya iplikle alınmamalıdır. Hatta çok zor durumlarda dahi kesilmemesi sizin menfaatinizedir. Aksi taktirde epilasyon tedavimiz istediğimiz sonuca ulaşamaz, bitiş vadesi uzar.
Epilasyon tedavisinde duyacağınız acı katlanılmaz bir acı değildir. Tedavide kullanılan iğne kıl inceliğindedir ve battığında kesinlikle acıtmaz. Duyulan acı verilen elektrik miktarına ve çalışan bölgenin hassasiyetine bağlıdır. 
Bu tedavi son derece dikkat ve titizliği gerektirir. Sanırım sizin amacınız bu tedaviyi yaptırırken epilasyondan zarar görmeyecek şekilde, cildinizde herhangi bir epilasyon izi veya leke bıraktırmadan, belirtilen bir senelik tedavi süresinde garantili olarak sonuca çabuk varmaktır.
Bu tedavi cilde birtakım iğnelerin rastgele batırılması olayı değildir. Tedavi cihazlarının sağlamlığı, büyütecin büyütme kapasitesi, iğnelerin cinsi ve uygulama sırasında bilimsel verilere dayalı olarak çalışmak sonucu etkiler.
Epilasyon tedavisinde ücret dakikaya bağlıdır. Bir dakikada alınan kıl sayısı bacak çalışmalarında 20-25 kıldır. Bu tedavinin her şeyden önce sabır ve azim gerektirdiğini tekrar belirtmek isterim. Bunu yapabilecek kudretteyseniz, 1981 yılından bu yana faydalı olduğum yüzlerce bayan gibi size de hizmet sunmak isterim. Fakat sonunu getiremeyeceğiniz bir tedaviye hiç başlamamanızı öneririm.
Zira bu sizin boş yere acı çekmenize, paranızın boşa gitmesine sebep olur.

 

...:::Tedavi randevularına sadık kalındığı takdirde 12 veya

18 ay süren bir tedavidir.

Bunu unutmayalım. ...:::